O WORKSHOPOCH:

Počas nášho workshopu sa mladí, nádejní filmári oboznámia so základmi scenáristiky, réžie, produkcie, strihovej skladby, či práce pred kamerou. Workshopy sú určené najmä pre študentov stredných škôl, prihlásiť sa však môže každý. Účasť na workshope je bezplatná.

Počas piatich dní budú účastníci za pomoci štyroch lektorov vedení k tomu, aby svoj námet na zadanú tému previedli čo najlepšie do minútového filmu. Tento rok sa workshopy nesú v téme ekológie. Konkrétna podtéma bude študentom oznámená na začiatku každého workshopu. Pracuje sa v malých skupinkách. Jeden lektor vedie maximálne štyroch študentov. Lektori sú mladí profesionáli z filmového prostredia, každý s rôznym študentským a profesionálnym pozadím a tým pádom aj s rôznymi prístupmi k samotnému filmu.

Samotné premietanie hotových filmov bude verejné podujatie ako súčasť filmového festivalu, na ktorom sa workshop uskutoční. Frekventanti na ňom odprezentujú svoje filmy. Premietanie bude spojené s krátkou diskusiou. Autori jednotlivých filmov, tak dostanú krátku spätnú väzbu jednak od svojich kolegov, lektorov a návštevníkov festivalu.

Po ukončení workshopu, budú najlepšie filmy umiestnené na stránku https://festival.azyl.sk/. Takýmto spôsobom sa budú môcť filmy dostať k širokej verejnosti. Okrem toho budú podporené na facebooku a instagrame Festivalu AZYL. Práve Festival AZYL sa môže stať budúcim útočiskom pre absolventov workshopu, nakoľko výstupom workshopu sú minútové filmy, čo je jednou zo súťažných kategórii Festivalu AZYL a tým pádom tam môžu so svojimi filmami pokračovať.

Workshopy AZYL finančne podporili Slovenské elektrárne, ktorým záleží na ekologických témach a ich osvete a Audiovizuálny fond, ktorému záleží na vzdelávaní mladých filmárov.

WORKSHOPY 2021:

23. – 27. júna 2021 // Košice // Art Film Fest Košice

10. – 14. augusta 2021 // Pezinok // PAFF – Pezinský alternatívny filmový festival

14. – 19. septembra 2021 // Piešťany // Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany

5. – 9. októbra 2021 // Banská Bystrica // Festival AZYL

NAŠI LEKTORI:

 

ENRIK BISTIKA

Režisér a kameraman narodený v Medzeve. Je absolventom VŠVU a venuje sa tvorbe krátkych filmov. Má za sebou viacero spoluprác na väčších aj menších filmových projektoch. Debutoval filmom Grassvater v poviedkovom filme DOGG. Je úspešným režisérom hudobných videoklipov. Spoločne s Aďou Štrbovou tvoria umelecké duo Mystika Produkt.

 

BRANISLAV GOTTHARDT

Filmmaker pôvodom zo Štrby. Je absolventom VŠMU, katedry strihovej skladby. Ako režisér spolupracoval na rôznych dokumentárnych, hudobných, televíznych a filmových projektoch. Okrem réžie sa aktívne venuje aj strihu a kamere. V jeho produkcii vyšiel film Rodina a momentálne má vo výrobe film Krsný otec.

 

DOMINIK JURSA

Je absolventom VŠMU, odbor Réžia dokumentárneho filmu. Počas štúdia vytvoril viacero dokumentárnych filmov. Spolupracoval na televíznych sériách ako Biele vrany alebo Expremiéri. Minulý rok mal premiéru jeho film Zlatá zem. Medzi jeho záľuby patrí okrem filmovej tvorby aj analógová fotografia.

 

VERONIKA KONIAROVÁ

Je absolventkou bakalárskeho stupňa dokumentárnej trvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde si momentálne dokončuje aj magisterský stupeň. Venuje sa grafickému dizajnu, kamere, strihu. Na škole debutovala svojím bakalárskym filmom Sen, ktorý natáčala v New Yorku.

 

ŠTEFÁNIA LOVASOVÁ

Štefánia vyštudovala réžiu hraného filmu na VŠMU v Bratislave. Jeden z jej krátkych filmov Iba plasty a diamanty sú večné bol uvedený na Premiers Plans d’Angers 2019.

 

JURAJ MRAVEC

Študoval kameru a fotografiu na VŠMU v Bratislave. Ako fotograf pokrýval viaceré významné udalosti doma i vo svete, za čo bol ocenený v súťažiach Czech Press Photo a Slovak Press Photo. Ako dokumentárny režisér debutoval filmom Mir vam, jeho posledným filmom je Stratený domov.

 

DANIEL RIHÁK

Daniel Rihák sa narodil v Prešove. Študoval kameru a fotografiu na ESTC v Lisabone a absolvoval filmovú réžiu na VŠMU v Bratislave. Jeho absolventský film VÝLET sa dostal do shortlistu BAFTA Student Film Awards.

 

BARBORA SLIEPKOVÁ

Je absolventkou magisterského stupňa Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave na katedre dokumentárnej réžie. Jej debutový film Čiary bude mať premiéru v roku 2021.

 

MICHAL STAŠÁK

Je absolventom filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Pracoval na viacerých krátkych filmoch a dokumentoch, rovnako aj na seriálovej tvorbe. Jeho debutový film Janove zrno momentálne putuje po festivaloch.

 

Pre viac informácií o nadchádzajúcich workshopoch nás kontaktujte cez mail: info@azyl.sk